24.12. 2012 (17:15) Merry Christmas and a Happy New Year, Mothafuckas 8D

Pesterchum: LethalNemesis(LN)

Stephen King: The Shining|Osvícení

18. listopadu 2011 v 12:09 | Leni-chan |  Ironie
Skoro jsem ani nemohla uvěřit svému štěstí, když jsem v podnělí přišla do knihovny a nejen, že jsem o vlásek unikla upomínce, ale měli tam i jednu z mála knih Stephena Kinga, kterou jsem ještě nečetla. Bravo bravissimo!


Trvalo mi tři dny, než jsem to přelouskala(a málem další dva, než se mi podařilo dokopat se k psaní článku). Četlo se to dobře, i když u posledních sto stránek, které jsem dočítala někdy mezi jednou a půl třetí v noci jsem neměla zrovna dobrý pocit. Aneb našla jsem další z mála knížek, které mě...sice nevyděsí, ale aspoň na mě dokážou působit značně znepokojivě. To se často nestává.

Hlavní postavou celého příběhu je malý chlapec Danny. Jak už to tak bývá, není to nějaký tuctový malý chlapec. Je nadaný zvláštní schopností, dokáže vnímat cizí myšlenky a někdy, někdy mu jeho kamarád Tony, který přichází z velké dálky ale zároveň i z Dannyho nitra, ukáže, co se teprve stane. Jeho rodiče, Jack a Wendy Torrancovi jsou na první pohled celkem obyčejný manželský pár, až na pár drobných detailů, jimiž z průměrnosti trošku vybočují. Jack Torrance, bývalý učitel a kdysi i nadějný spisovatel, si kromě své ženy a syna našel i jinou lásku, pití, díky kterému přišel téměř o všechno. Teď sice abstinuje, ale chuť na alkohol se z jeho mozku nikdy nevytratila.
Jack je bez práce a rodina už téměř nemá z čeho žít. Naštěstí si na Jacka vzpomene jeden jeho opilecký kamarád, který měl v životě ale poněkud větší štěstí, dokonce natolik velké, že může Jackovi dohodit místo zimního správce v hotelu Overlook. Jack, který, upřímně řečeno, na výběr zrovna dvakrát nemá, místo vezme a s rodinou odjede do hor, aby tam strávil zimu a staral se o proslulé sídlo boháčů. A Tony Dannymu poprvé ukáže moc zvláštní a moc, moc ošklivé věci.
Když rodina do hotelu přijede, poslední hosté odcházejí, stejně jako personál. Danny se seznámí s Dickem Halloranem, se kterým si okamžitě, téměř beze slov, rozumí. Není to proto, že Dick by byl taky pětiletý chlapec s podobnými zálibami, jako Danny. Právě naopak. Je to hotelový kuchař, který se chystá odletět na Floridu za teplem a prací, nicméně s Dannym přece jen něco společného má. Osvícení. Tak totiž říká Dannyho a svému daru. A taky říká, že Danny je ten nejvíc osvícený z těch, které zatím potkal. Dick si Dannyho vezme stranou a pár věcí mu o tom osvícení poví. Taky mu říká, že ty věci, co jsou v hotelu mu nemohou ublížit, a že se stačí podívat jinam a ony zmizí. A taky ho důsledně varuje před pokojem 217. A ujistí Dannyho, že bude-li se něco dít, stačí zavolat a on přijede.
Zpočátku rodina žije v Overlooku celkem spokojeně. Sice se občas dějí podivné věci a nad hlavami jim jako Damoklův meč visí příběh minulého správce Gradyho, který svou rodinu v hotelu zavraždil. Ale jinak je vlastně všechno v pořádku. Danny dál vídá zvláštní věci, vlastně je vídá i jeho otec, nic pozoruhodného.
A pak napadne sníh, uzavře všechny únikové cesty a Overlook, probuzený silou Dannyho schopnosti, zvolna otvírá oči a upírá je na rodinnu, která v něm žije. Zpočátku jsou to nenápadné maličkosti, které ale brzy začnou Torrancovým přerůstat přes hlavu. Hotel žije svým vlastním životem, jako by to bylo čiré zlo, které na sebe vzalo podobu obrovské budovy. A Dickova slova, že ty věci jim nedokážou ublížit a že zmizí, když si jich člověk nebude všímat, pozbývají veškerou pravdivost.
A konec se pomalu blíží. Jack začíná šílet, šílet takovým způsobem, že jak Wendy a Danny, tak i čtenář začínají tušit, že konec je nevyhnutelný a k Overlooku se blíží stejným tempem, jakým hotel neustále nabírá na síle. Nakonec Danny volá Dicka, který si na Floridě balí svých pět švestek a okamžitě vyráží směrem Colorado. Ale to už v hotelu vypuká boj na život a na smrt. Hotel naplno ovládne Jacka, udělá z něj svou prodlouženou ruku, vražednou zbraň, Danny a Wendy se snaží ukrýt a uprchnout, není však žádná cesta pryč. Jen smrt.
Ale nakonec přece jen přijíždí Dick, jen aby ho vzápětí Jack téměř zabil, stejně jako Wendy. Osud všech nyní spočívá v rukou Dannyho, který si taky jako jedinný vzpomene na to, na co se zapomnělo...(a věřte, já si to v té chvíli vybavit nedokázala, předtím jsem si vždycky tak nějak vzpomněla, ale ve chvíli, kdy skutečně došlo na nejhorší, se mi to úplně vykouřilo z hlavy).
Konec prozrazovat nebudu, to ať si každý přečte sám.

Podle knihy byl natočen i film. Režie se chopil Stanley Kubrick a hlavní roli mistrně zahrál Jack Nicholson. Literární předlohy se filmové zpracování celkem drží, i když se od ní místy trošku odchyluje a zejména konec je pak dost jiný. Ale jako jeden z mála filmů se téměř(jenom téměř, ale i to už je něco) dá srovnávat s knihou. I když kniha mi přišla možná o maličko děsivější. Existuje prý ještě nějaká minisérie, ale tu neznám a seznamovat se v nejbližší době neplánuji.
Trailer k filmu:

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama