24.12. 2012 (17:15) Merry Christmas and a Happy New Year, Mothafuckas 8D

Pesterchum: LethalNemesis(LN)

Leden 2011

Sebevražda

24. ledna 2011 v 16:14 | Leni-chan |  Téma týdne
Tak tohle bude na dlouho:)

AN:Lepší titulek mě nenapadl, na názvy článků moc nejsem. Mám k tomu sice co říct, ale i tak, titulek má smůlu:D

...čeština.

22. ledna 2011 v 23:48 | Leni-chan |  Téma týdne
Tenhle článek píšu víceméně z nudy a taky proto, abych se vyhnula psaní Ludwigo-mrzačící povídky pro jednu slovenskou hetalistku, každopádně... budu se snažit, aby to nebylo jenom takové bezpředmětné plýtvání písmeny.

Čeština je těžký jazyk. To všichni víme, někde jsem četla, že dokonce patří k těm nejtěžším na světě. Kažopádně, vědci taky tvrdí, že pokud se jazyk učíte od kolébky, je to stejně těžké/lehké pro všechny. Takže mě občas udivuje, co všechno se dá najít za hrůzy. Když si vezmu průměrného puberťáka, zdravého, normálního, a položím mu pár otázek ohledně jazyka českého, jakou odpověď asi dostanu?
Sama se nepovažuji za hvězdu, spíš naopak. Občas udělám chybu, moje noční můry jsou zejména mě/mně, s/z a velká písmena, o interpunkci nemluvě. Kažodpádně, když si občas pročtu statusy svých přátel na FB, nestačím se divit. Shoda podmětu s přísudkem je očividně asi stejně známá, jako machovo číslo, vyjmenovaná slova jim říkají možná jen o něco víc, než egyptské hieroglyfy a o dalších věcech radši ani nemluvím- sice je hezké, že šetří místem, ale třeba takovému jsem by písmenko j ubírat nemuseli, že?
Neříkám, že všichni musí být dokonalí, že by každý měl psát eseje jako na běžícím pásu, znát Pravidla českého pravopisu nazpaměť a umět Stručnou mluvnici českou odříkat pozadu, ale na druhou stranu... je to náš jazyk. Je naší součástí, je to něco, co nám vštěpovali od kolébky, takže bychom ho měli ne mocynki lowískowat, ale když už ne upřímně milovat, tak aspoň trochu mít v úctě. Já se sice za vlastence nepovažuji, národní obrození je moje noční můra, ale hymnu z paměti ještě vydoluju stejně, jako prostě nenapíšu tvrdé y po v, když mluvím o malém okénku, tedy vikýři.
Já vím, je to jen takový výkřik jednoho knihomola do tmy, ale... i tak doufám, že v té tmě se najde aspoň někdo, kdo ho uslyší a pokusí se s tím něco dělat, i kdyby to mělo znamenat jenom to, že si po sobě přečte, co napíše, a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí opraví chyby.

P.S. A nebojte, nejsem druhý Jungmann nebo Palacký, čeština není můj nejoblíbenější předmět a naši učitelku nemám moc v lásce. Jenom se mi chtělo nad něčím se zamyslet a přimět pár dalších lidí, aby udělali totéž.

Thank you Iacon, good night!

8. ledna 2011 v 12:55 | Leni-chan
...protože je miluju.

Originál zde.